Do podzimní základní fáze kvalifikace nezasáhl i vinou zdravotních problémů, na jaře se ale už do národního týmu vrátil. Nejprve absolvoval přípravný turnaj ve Španělsku, v rámci březnové elitní fáze poté odehrál zápasy s Běloruskem a Polskem.

A právě po závěrečném hvizdu zápasu s Polskem i přes prohru 1:2 mohl s celým týmem slavit postup na závěrečný turnaj.

V dresu sparťanské devatenáctky má aktuálně vynikající formu, což potvrzuje i sám v rozhovoru pro YouTube národního týmu.

„V poslední době mi to střílí. V deset zápasech jsem dal deset gólů, což jsou skvělá čísla. Věřím, že to přenesu i sem na šampionát. Ale samozřejmě je mi jasné, že zápasy na turnaji budou náročnější a těžší, ale věřím, že to zvládnu,“ uvedl sedmnáctiletý ofenzivní univerzál, jehož o dva roky starší bratr Lukáš nastupuje za sparťanské béčko.

Češi se ve skupině A postupně utkají s Kyprem, Ukrajinou a Srbskem. „Očekávám od našich soupeřů velkou kvalitu, ale asi všichni tušíme, že Kypr bude papírově nejslabším týmem. Musíme se na ně ale připravit poctivě jako na ostatní zápasy,“ prohlásil Ondřej Penxa.

„Tíha zápasu je na šampionátu velká, jelikož rozhoduje každý výsledek a každý bod. Uděláme vše pro to, abychom prošli skupinou vítězně a s devíti body šli do čtvrtfinále z prvního místa,“ uvedl Penxa.

Češi na úvod šampionátu v pondělí 20. května nastoupí proti domácímu výběru v Larnace. Druhý zápas se odehraje v Paralimni ve čtvrtek 23. května a Češi vyzvou Ukrajinu. V posledním zápase skupiny nastoupí proti Srbsku opět v Larnace v neděli 26. května.

První dva týmy z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále. Ta se hrají ve středu a ve čtvrtek 29. a 30. května. Semifinále se hrají v neděli 2. června a finále ve středu 5. června.